Krizler Kendi Fırsatlarını Yaratır

Krizleri Nasıl Yönetmeliyiz?

Dünyada ve dolayısıyla ülkemizde, zaman zaman ortaya çıkan siyasi, askeri, politik ve ekonomik krizler, beraberinde bazı olumsuzları, sorunları ve aynı zamanda fırsatları getirirler. Bilindiği üzere, ülkemizin lokomotif sektörü denince akla gayrimenkul ve inşaat sektörü gelir.

Ülkemizde artan nüfus ve kentleşme hareketi nedeniyle gayrimenkul ihtiyacı devam edecektir. Eskiyen gayrimenkullerde bir şekilde kentsel dönüşüm kapsamında yenilecektir.

Olabilecek ekonomik krizlerde, yavaşlamalar görülecek ve fiyatlarda duraksama veya bir miktar geri gitme olabilecektir. Para piyasalarında olduğu gibi, bu sektörde de olabilecek geri çekilmeler alım yönünde kullanılarak orta ve uzun vadede karlı yatırım aracı olarak kullanılabilir.

İstatistikler Ne Diyor?

İstatistikler olarak baktığımızda da, gayrimenkul yatırımları, yıllar içinde mutlaka değer kazanmış ve tüm piyasa ürünlerinin üzerinde getiriler sağlamıştır. Diğer ürünler daha büyük riskleri bünyesinde barındırırken, gayrimenkul yatırımları daha az riskli ve uzun dönemli yatırımda mutlaka kazandıran bir yatırım ürünü olmuştur.

Diğer taraftan, parasını döviz olarak değerlendiren yatırımcılar, zaman zaman hareketli anlar yaşayan döviz kurlarında, istenilen rakama gelindiğinde, alım açın listeye alınmış gayrimenkuller hemen tekrar gözden geçirilmeli ve ani oluşan yüksek kur getirisi ile döviz bazında daha uygun rakamlara alış fırsatları değerlendirilmelidir.

Normal olarak kriz dönemlerinde, insanlar harcama yapmadan beklemeyi tercih etmektedirler. Bu nedenle yatırımı kararı vermek zordur ve insanlar tereddüt içinde kalırlar. Krizin hafiflemesini ve kendileri daha güvende hissettikleri zaman tekrar yatırım yapmaya yönelirler. Ancak bu bekleme süresi yatırımcılara ek maliyet olarak yansıyabilir. Bu nedenle ne istediğini bilen, fırsatı gören, kriz sonrası kazancı tahmin edebilen yatırımcılar daha kazançlı olacaklardır.